top of page
  • Helvetia Consulting Kft. könyvelés és bérszámfejtés Facebook
  • Helvetia Consulting Kft. könyvelés és bérszámfejtés Linkedin
Keresés

Bérszámfejtés: láthatatlan fogaskerék a vállalkozások gépezetében

  • Helvetia Consulting Kft.
  • ápr. 11.
  • 2 perc olvasás

A bérszámfejtés sokak számára adminisztratív rutinfeladatnak tűnhet, valójában azonban a gazdaság egyik legérzékenyebb és legnagyobb precizitást igénylő területe. A munkavállalók minden hónapban elvárják, hogy a bérüket időben és pontosan megkapják – ez teljesen természetes, ugyanakkor óriási felelősség egy háttérben dolgozó bérszámfejtő számára. Ő az a szakember, akik biztosítja, hogy a bérek, járulékok, adók és egyéb juttatások pontosan kerüljenek kiszámításra és bevallásra – minden hónapban, minden munkavállaló esetében.



A bérszámfejtő munkája jelentősebb mint elsőre gondolnánk


Bár a bérszámfejtés ma már szinte teljesen digitalizált, a szakma története jóval régebbre nyúlik vissza. Már az ipari forradalom idején, amikor egyre több munkavállaló került bérfizetési rendszerbe, szükség volt olyan emberekre, akik számolták a ledolgozott órákat, kezelték a szabadságokat, betegszabadságokat és figyelték a különböző pótlékokat. Kezdetben papíron, táblázatokkal, később mechanikus számológépekkel végezték ezt a munkát – és bármilyen apró hiba is komoly feszültséget okozhatott egy-egy üzemben.


A bérszámfejtés fejlődésével párhuzamosan a munkajogi szabályozás is egyre összetettebbé vált. Ma már egy bérszámfejtő nemcsak a bruttó és nettó bérek kiszámításához ért, hanem ismernie kell a Munka Törvénykönyvét, a társadalombiztosítási és adójogszabályokat, az aktuális minimálbért, a cafeteriarendszert, valamint különféle béren kívüli juttatásokat is. Ezen kívül alkalmazkodnia kell az évről évre változó jogszabályi környezethez, és figyelnie kell az újabb szabályozásokra, például a SZÉP-kártyával, családi adókedvezménnyel vagy éppen az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos előírásokra.



A bérszámfejtő munkája a mai napig meghatározó egy vállalkozás működésében


Érdekesség, hogy hazánkban az elektronikus bérszámfejtés már a 2000-es évek elején megjelent, de igazán elterjedtté az utóbbi években vált. Az automatizálás ellenére azonban a bérszámfejtő emberi jelenléte elengedhetetlen, hiszen minden egyes munkavállaló helyzete egyedi – legyen szó részmunkaidőről, GYED-ről, fizetés nélküli szabadságról, tartós betegállományról vagy éppen többes jogviszonyról. Egy program csak azt számolja ki, amit beprogramoznak neki – a bérszámfejtő viszont felismeri az egyedi eseteket, és tudja, mikor kell rákérdezni, utánanézni vagy akár figyelmeztetni a munkáltatót.


A bérszámfejtő az a szakember, aki nélkül egyetlen munkáltató sem tudna hosszú távon zökkenőmentesen működni. Ő felel azért, hogy a vállalat minden törvényi kötelezettségének eleget tegyen, a dolgozók elégedettek legyenek, és a cég ne kapjon bírságot egy adminisztratív hiba miatt. Munkája közvetlenül nem látható, mégis elengedhetetlen – olyan, mint egy jól működő gépezet olajozott fogaskereke.


A bizalom, pontosság és naprakész tudás hármasa határozza meg a bérszámfejtő értékét. És bár a világ egyre gyorsabban változik, egy dolog biztos: amíg emberek dolgoznak cégeknél, addig a bérszámfejtés mindig kiemelten fontos és felelősségteljes feladat marad.


 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page